Rogal DDL – artysta i raper uliczny w jednym

Rogal DDL jest bezwzględnie jedną z najbardziej barwnych postaci w polskim środowisku hip-hopowym. Szeroką popularność zapewnił mu kultowy już singiel „EBE EBE”, który bardzo szybko stał się czymś w rodzaju internetowego mema, a to w dzisiejszych czasach jest dla muzyka gwarancją szerokiej rozpoznawalności i popularności. Należy jednak uczciwie przyznać, że nie wszyscy jego słuchacze do końca rozumieją, o co właściwie chodzi Rogalowi i najlepiej świadczy o tym odbiór jego pierwszej legalnej płyty pod tytułem „ANtY”, która była czymś w rodzaju manifestu tego muzyka.

„ANtY” to de facto definicja stylu Rogala DDL. Bezkompromisowe teksty i szybkie bity, przywodzące na myśl muzykę techno, a przy tym coś w rodzaju artystycznej powściągliwości i naturalnej chęci do skąpania się w całkowitej nieprzystępności – to jest kierunek, na który nie zdecydowałby się żaden rozsądny muzyk. Rogal DDL z tej płyty czyni czytelny przekaz, którym jasno stwierdza, że ludzie traktujący go w kategoriach żywego mema lub zabawnej ciekawostki powinni już obrócić się na pięcie i znaleźć inny obiekt zainteresowania.

 

Skłonność do degradacji materiału muzycznego celem udowodnienia idei charakteryzuje niemal wyłącznie wizjonerów – dla każdego innego muzyka celem będzie po prostu to, żeby jego dźwięki brzmiały dobrze. Rogal DDL zdaje się widzieć znacznie więcej i chce przekazywać swoją muzyką treści, których nikt inny nigdy nie przekazywał. Choć z oczywistych względów nie jest już tak popularny, bez wątpienia warto będzie przyglądać się tej postaci w przyszłości.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Muzyka. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.